Sorunlar & Çözümler

Yat interneti: Bağlanmanın farklı yolları hakkında bir rehber

Yatlarda internet ister personel, yat sahibi ister misafirleri için bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak, gemideki internet bağlantısı, tutarsız kapsama alanı, ölü bölgeler ve yavaş hızlarla ister eğlenci sisteminizi ister otomasyonunuzu kontrol etmek size saç baş yoldurtabilir.

Yat Wi-Fi

Günümüzde, mobil Wi-Fi genellikle birçok marinada veya komşu bir teknede mevcuttur, ancak akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazların düşük gücü her zaman menzil sınırlamaları nedeniyle güçlü bir bağlantı sağlamaz, güvenilir bir bağlantı elde etmek için kıyıya daha fazla yanaşmak gerekebilir.

Daha uzun mesafelerde Wi-Fi’ye bağlanmak veya yatın tüm alanlarından güçlü bir sinyal almak için bir Wi-Fi menzil genişleticisi çok yardımcı olabilir. Menzil genişleticiler iki şekilde olabilir:

1. Akıllı güçlendirici antenler: Akıllı güçlendiriciler, basit bir Ethernet konnektörü kullanan bir kablo ile anten birimine yerleşik bir yazılım içerir.

2. Wi-Fi anteni ve akıllı kutu: Bu sistemler, genellikle antenin kendisinden ziyade, güvertenin altına monte edilmiş bir kutuya yerleştirilmiştir.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer popüler seçenekler şunlardır:

Wave Wi-Fi Rogue Wave:  15m kablo ve Ethernet bağlantısına sahip, kurulumu kolay bir anten. Antene giden güç aynı kablo üzerinden sağlanır, ancak PoE adaptörü gerektirir. Diğer cihazlar için yerleşik bir kablosuz hotspot sağlamak üzere Yacht AP kiti  ile birleştirilebilir.

Digital Yacht’un WL510’u :  WL510, tekne sahiplerinin Wi-Fi bağlantı noktalarına bağlanmasına izin veren bir anten, akıllı kutu ve 10m kablo kombinasyonudur. Wi-Fi aralığı birçok yerel etkene bağlıdır, ancak Digital Yacht dört ila altı mil arasında bir mesafeye ulaşmıştır. Diğer cihazlar için yerleşik bir kablosuz erişim noktası sağlamak üzere iNavconnect Wi-Fi yönlendirici ile birleştirilebilir.

Yatta Wi-Fi kullanmanın avantajları

 • Sadece bir Wi-Fi bağlantısı yapmak
 • Genellikle sınırsız veri
 • Hızlar oldukça hızlı
 • Genellikle ücretsiz veya çok düşük maliyet

Yatta Wi-Fi kullanmanın dezavantajları

 • Çok kısa menzil – güçlendirici olmadan bir milden daha az
 • Tutarsızlık durumu
 • Kişisel verileriniz için güvenli değil

Mobil ve hücresel veri

İnternet erişiminin başka bir yolu da mevcut bir mobil / hücre veri planını kullanmaktır. Yatın bağlantı ihtiyaçlarına bağlı olarak, bir anten / akıllı kutuda harcanan para, daha yüksek bir mobil veri  satın almak için harcanabilir.

Bununla ilgili sorun ‘ölü noktalar’. Bir ölü noktadan kaçınmak için, sinyal güçlendirici gibi ek ekipmanlara ihtiyaç olacaktır. Deniz mobil / hücresel alanında lider üreticiler arasında Dijital Anten, Shakespeare Marine ,Deniz Teknolojileri, Teltonika, Locomarine bulunmaktadır.

Gemideki cep telefonu verilerini kullanmanın avantajları

 • Orta mesafe 15 mil kadar
 • Hızlı olabilir
 • Kıyıda aynı telefon tarifesini kullanabilir
 • Uygun bir kurulumla kişisel verileriniz güvence altına alınabilir.

Gemideki cep telefonu verilerini kullanmanın dezavantajları

 • Çoğu veri planı sınırlıdır , kota sorununuz oluşabilir.

Bonded internet bağlantısı

Yeni nesil internet erişilebilirliği olarak bilinen bonded internet, yatınız için daha hızlı bir bağlantı oluşturmak için farklı sağlayıcılardan farklı internet bağlantılarını bir araya getiriyor. Çoklu bağlantılar 3G / 4G, Wi-Fi hotspot veya Shore DSL bağlantıları olabilir.

Önerilen bir ürün Locomarine  kurarak daha büyük bant genişliğinden faydalanacaksınız. Buna ek olarak, geniş bant bağlantısı, tek bir servis bağlantısından daha güvenilir bir bağlantı sağlayan çoklu yollar tarafından korunacaktır.


Uydu internet

Eğer daha açık alanlarda  internette gezinmek istiyorsanız, o zaman bir uydu sistemi gerekecektir. Seçim yapabileceğiniz üç ana uydu seçeneği vardır:

Mini-VSAT : Bu, yüksek bant genişlikli veri ihtiyaçları için en iyi seçenektir, ancak ekipman çok pahalıdır (bir sistem için 30.000 $ ödemeyi göze almalısınız) ve tüm dünyayı kapsamaz.

Inmarsat BGAN: Bu, maliyeti 3,000 $ civarında olan ekipmanlarla başlamak için daha az maliyet ve iletim veri oranları da iyi. İlk bakışta, bunun en iyi seçenek olduğunu düşünebilirsiniz, ancak veri göndermenin maliyeti yüksek ve anteni bir uyduya yönlendirmeniz gerekiyor; Bu hareket eden bir tekne için zordur.

İridyum : Bu, hem el tipi hem de sabit uydu kurulumları ile en düşük maliyetli seçenek olduğundan, nadiren kullanım için ya da yedek olarak en iyi seçenek değildir. Iridium, Dünyada Yörüngedeki Yerküreyi (LEO) kullanır, bu yüzden gezegende her yerde bulunur. İridyumun iki dezavantajı vardır, ancak veri maliyeti yüksek ve bant genişliği çok yavaştır.


Birleşik Wi-Fi ve hücresel / mobil bağlantılar

Eğer uygun fiyatlı ise, en geniş internet bağlantı olanakları yelpazesini ve kolaylıkla güncellenebilen bir sistem sağlayan bir sisteme gitmek önemlidir. Bileşenlerin kalitesi ne kadar iyi olursa  kayıp riski de o kadar düşük olur.

Deniz teknik uzmanları Azuz IT’den Matthew Bingham şunları belirtti: “7/24 iletişimi korumak ve sahipler ve misafirler ile eğlenceli bir yolculuk sürdürmek için internet güvenilirliğini artırmak şarttır. Uydu, mobil veri ve diğer bağlantı yöntemlerini birleştirmek, indirme hızlarını artırabilir ve mükemmel yük dengeleme yöntemleri sağlayabilir. Otomatik yük devretme, yük dengeleme ve birden fazla modem ile mobil veri cihazlarını düşünebilirsiniz – antenler ve antenler için seçenekler içeren cihazlar da cihazın kapsamını genişletecektir. ”


Yat internetinin geleceği

Gelecekte neler olacağını kim bilebilir? Teknolojiler sürekli olarak ilerliyor ve talebin giderek arttığı bağlantı gibi bir alanda, yenilikçi yeni seçeneklerin pazara girmesi sadece bir zaman meselesi.

Böyle bir seçenek, dünyaca ünlü süper gemiler Maltese Falcon ve Drachs’un Beyaz Gül’ü üzerinde, düz panel antenleri ve terminalleri başarılı bir şekilde deneyen e3 Systems ve Kymeta’nın nezdinde, “tam olarak yüksek bant genişliğine sahip denizcilik haberleşmesi ve eğlencesi” sağladılar.

Kymeta’nın denizcilik başkan yardımcısı Hakan Olsson, “Bu, güvenilir, düz ve hafif uydu bağlantısının tamamen yeni bir iletişim yeteneği dünyasının açılacağı denizcilik sektörü için önemli bir kilometre taşı.”

Bu arada, İngiltere merkezli start-up Seanternet, yatlar, tekneler, ticari gemiler, şamandıralar, platformlar ve diğer uygun yüzer aygıtlara yerleştirilecek ve kablosuz iletişim sağlayan bir Wi-Fi iletişim altyapısı oluşturma sürecindedir.  Buradaki fikir, radyo sinyallerini kıyıdan denize yaymak ve her iki röle istasyonu ve internet erişim noktası olarak yukarıda belirtilen iletişim noktalarını kullanmaktır.

Seanternet CEO’suna göre, bunun Wi-Fi’ye dayalı olması, uydu hizmet sağlayıcılarının sunduğu fiyatın bir kısmına internet hizmetleri sağlamasına olanak tanıyacak.

Seanternet, Dublin Körfezi’nde zaten bir konsept testi deneniyor ve şu anda, ilk ticari ağını dünya çapında bir dizi yüksek trafik ve yüksek gemi yoğunluğu konumlarında dağıtmaya çalışıyor.

Bu gelişmekte olan alternatiflerin her ikisinin, sanayinin denizde bizi bağlı tutmanın daha verimli ve basit yollarına doğru ilerledikçe önümüzdeki aylarda nasıl ilerlediğini görmek ilginç olacaktır.

IQPRO- Tamer ÜNAL (Yatinternet.com)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu