Sık Sorulan Sorular

SINR Nedir

SINR nedir?

SINR (Sinyal-Girişim ve Gürültü Oranı) sinyal kalitesini ölçer: istenmeyen parazit ve gürültüye kıyasla istenen sinyalin gücüdür. Mobil ağ operatörleri, daha yüksek bir güçte iletim yaparak veya parazit ve gürültüyü en aza indirerek mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sunmak için tüm sahalarda SINR’yi en üst düzeye çıkarmaya çalışır.

İletişim teorisinde, Shannon’s Limit, bir kanalın teorik maksimum bant genişliğidir ve SINR’nin bir fonksiyonudur. Bu nedenle, SINR’nin optimize edilmesi daha fazla baz istasyonu kapasitesi sağlar, daha yüksek sıralı QAM modülasyonuna (spektral olarak daha verimli olan) izin verir, bu da daha yüksek tepe veri hızları, daha az arama iptali ve nihayetinde iyileştirilmiş müşteri memnuniyeti sağlar.

Ortak Girişim ve Gürültü Kaynakları Nelerdir ?

  • Yüksek trafik hacmi
  • Hücre sitelerinin yüksek yoğunluğu
  • Küçük hücreler ve DAS
  • TV yayın kuleleri ve CATV amplifikatörleri
  • Hücre kenarında ICI (hücreler arası girişim)
  • Pasif İntermodülasyon (PIM)
  • Diğer mobil operatörler ve lisanslı kullanıcılar
  • Askeri iletişim

Tüm parazit türleri SINR değerine yansıtılır. Belirli parazit türleri için ayrıca bakınız:

Neden SINR’yi Optimize Edilmelidir ?

Kötü şebeke kalitesi, abonelerinin  başka bir mobil şebeke operatörüne geçtikleri sorulduğunda en çok belirtilen ikinci veya üçüncü nedendir . Ağ kalitesini belirtmek için farklı metrikler kullanılabilir ve kullanılabilirken, SINR en temel ve kullanışlı olanlardan biridir. Bir kişinin vücut ağırlığının çok çeşitli sağlık sorunlarına duyarlılığın göstergesi olmasına benzer şekilde, SINR genel ağ sağlığının mükemmel bir göstergesidir.

Sağlıklı bir SINR, veri kapasitesini ve verimi en üst düzeye çıkarmak için kritik öneme sahiptir. İki abone aynı miktarda spektrum kullanabilse de (yani OFDMA alt taşıyıcılarının sayısı), bunların ilgili sinyal kalitesi (SINR) çıktılarını belirler. Bunun nedeni, SINR ne kadar yüksek olursa, elde edilebilecek QAM modülasyonu o kadar yüksek olur ve dolayısıyla abonenin yaşayacağı veri hızı o kadar yüksek olur. Daha düşük frekans bantlarında ve yoğun hücre siteleri için, düşük bir SINR’nin çok büyük bir olumsuz etkisi vardır, bu nedenle bu durumlarda SINR optimizasyonu özellikle önemlidir.

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu